Terrier Maltese Cinsi Köpekler Hakkında

Terrier Maltese Cinsi Köpekler Hakkında

Köpek sahiplenme kararı veren herkes için belli başlı bilgiler ön plana çıkmaktadır. Özellikle bir can dostuna sahip olunacağı için hemen her konuda bilgi edinmek onun hayatı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sayede bir dost edinmek, daha olumlu bir ev hayatı inşa etmek, çeşitli sağlık sorunlarının tolerasyonunu arttırmak gibi çok sayıda farklı durum amaçlanmaktadır. Her duruma yönelik olarak farklı cins köpekler uygunluk sağlar. Cinse özgü davranışlar, kalıtsal hastalıklar, sağlanabilecek imkanlar üzerine detaylı bir planlama oldukça önem arz etmektedir. Köpek sahiplenecek kimseler için uygun cinslerden biri olan Terrier Maltese, ev ortamda rahatlıkla bakılabilecek köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Terrier Maltese Nasıl Bir Köpektir?

Terrier Maltese adı üstünde Malta ırkı bir köpektir. Rengi beyaz ve kırık beyaz olarak kollara ayrılmıştır. Bu cins köpeklerin en belirgin özelliği yumuşak tüylerinin olmasıdır. Yapısal olarak sık tüylere sahip olan Terrier Maltese köpekler iyi taranması zorunlu olan cinsler arasındadır. Sadece görüntü açısından değil, aynı zamanda hayvan sağlığı açısından da çok ciddi bir öneme sahiptir. Bilinen en küçük köpek cinslerinden bir tanesi olma özelliği de yine Terrier Maltese köpeklere ait bir özelliktir. Bu sayede kolayca kucakta taşınabilen köpekler rahatça sosyalleşebilmektedir. Söz konusu köpek cinsinin en önemli ayırt edici özellikleri arasında kalıtsal hastalıklar yer alır. Bu köpekler genetik anlamda hastalığa yakın cinslerdir.

Köpek Sahiplenme İçin En İyi Tür mü?

Terrier Maltese köpekler için bu yorum, sahiplenmek isteyen kimselerin içinde bulunduğu şartlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Sahiplenecek kişinin yaş ortalaması köpeğin eğitimine paralellik göstermelidir. Çünkü ufak tefek olan bu köpekler oldukça hareketli ve gürültücüdür. Ön planda olan bu özelliklerin, birlikte yaşanabilir seviyeye getirilebilmesi ciddi bir eğitimi gerekli kılar. Terrier köpekler için eğitim çok önemli bir segment olsa da kolay eğitilebilir olmaları önemli bir kolaylık sağlar. Oldukça zeki olan bu köpekler için kısa süreler, eğitimlerinde ciddi aşamaları kat ettirir. Böylece hem iç ve hem de dış ortamlar için uygun hale gelirler. Eğitimleri kadar bakımları da önem arz eden bu cins, bu açıdan zaman ayırabilecek kimseler için daha uygundur. Ayrıca küçük köpek cinsleri arasında yer almaları, evde de oyun ortamı yaratılmasına olanak sağlar.

Genel Kültür