Yetişkinler Günlük Ne Kadar Egzersiz Yapmalı

Yetişkinler Günlük Ne Kadar Egzersiz Yapmalı

Yetişkinler Günlük Ne Kadar Egzersiz Yapmalı?

Ergenlik dönemini geçirmiş ve artık yetişkin olmuş her bireyin günlük alması gereken direnç ve dayanıklılık egzersiz limiti vardır. Profesyonel sporcular günlerinin neredeyse altı saati spor yapabiliyorken, sadece sağlıklı kalabilmek ve zinde olabilmek için normal bir insanın yapması gereken toplam spor 60 dakika ile 150 dakika arası değişir. Zamana, bedene, amaca göre değişen bu zaman farkları, yapılacak aktiviteye göre de değişebilir.

Örneğin eğer haftanın her günü vaktiniz ve enerjiniz var ise günlük fitness egzersizleri olarak ortalama 80 dakika egzersiz yapabilirsiniz. Orta ve yüksek şiddetli olabilecek egzersizler, size verilen yönergelerle bölerek veya haftaya yayarak da yapabilirsiniz. Daha az miktarlarda yapacağınız aktivitelerde sağlık açısından, eğer bir rutin içinde yapıyorsanız çok faydalı olabilir. Buna karşılık kuvvet içeren antrenmanlar ise bedeninizdeki büyük kas gruplarını çalıştırmak yönünde sağlıklıdır. Her egzersizi ortalama on ikişer kez ve üç set olacak şekilde yapmanız ve toplamda yarım saat ile kırk beş dakika arasında bunu gerçekleştirmeniz de, yeteri kadar iyi bir bedene sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tempolu yürüyüşler, koşu, bisiklet ve buna benzer efor harcanan, kalp atış hızınızı yükselten ve kardiyoya giren aktiviteler, direncinizi çoğaltarak hem fazla yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur, hem de sağlığınızı daha iyi bir seviyeye taşır. Genel olarak her gün belirli dakikalarınızı ayırıp spor yapmanız, az veya çok diye ayırt etmeden mutlaka size faydası olur. Elbette her seferinde bedeninizi dinleyerek hareket ederseniz, her gün ne kadar geliştiğinizi ve her seferinde biraz daha çıtayı yükseltmeniz gerektiğini hissedebilirsiniz. Toplam bir hafta boyunca iki yüz saatin üzerinde egzersiz yapanlar ve bunun için zaman ayıranlar, fazlasıyla sağlıklı, kas oranı yüksek ve yağ oranı düşük seviyede bireyler olarak hayatlarına devam eder. Oturmak sürenizi azaltarak ve hareket ederek kilo verebilir, kilonuzu koruyabilir ve kilo alımını durdurabilirsiniz. Metabolizmanızın hızlanmasına, kalorilerin hızlıca yanmasına ve ödemin atılmasına izin vermek için her gün mutlaka kendinize belirli zamanlar ayırıp, size en uygun egzersizleri yapabilirsiniz.

Bu konuda uzman olan profesyonel spor eğitmeni ve beslenme konusunda tecrübeli olan Burak Kulaksız, kişiye göre çıkarmış olduğu egzersiz ve beslenme programları ile hayatınıza sihirli bir dokunuş yapabilir.

Spor